داستان زیبای دکتر محمود حسابی و سفره هفت سین

داستان زیبای دکتر محمود حسابی و سفره هفت سین
دکتر محمود حسابی» در زمان تدریس در دانشگاه «پرینستون»، تصمیم گرفت سفره ی هفت سینی برای «انیشتین» و جمعی از بزرگ ترین دانشمندان دنیا از جمله «بور»، «فرمی»، «شوریندگر»، «دیراگ» ودیگر استادان دانشگاه چیده و برای سال نو دعوتشان کند.
همه سروقت آمدند اما «انیشتین» 20 دقیقه دیرتر آمد و گفت:«چون خواهرم را خیلی دوست دارم، خواستم او هم جشن سال نو ایرانیان را ببیند.»
«دکتر حسابی »فوری یک شمع به شمع های روشن اضافه کرد و برای«انیشتین» توضیح داد که ما در آغاز سال نو به تعداد اعضای خانواده، شمع روشن می کنیم و این شمع را هم برای خواهر شما اضافه کردم.
«دکتر حسابی» تمام وسایل سفره ی هفت سین را چید و توضیح داد که سبزه نشانه ی رویش، ماهی نشانه ی جنبش، آینه نشانه ی یک رنگی، شمع نشانه ی فروغ زندگی و... می باشد. 
همه متعجب شدند و «انیشتین» گفت:«آداب و سنن شما چه چیزهایی از دوستی، احترام به حقوق بشر و حفظ محیط زیست یاد می دهد!»
«دکترحسابی» یک کاسه آب روی میز گذاشت و یک نارنج داخل آن قرار داد و برای مهمانان توضیح داد که این کاسه 10 هزار سال قدمت دارد. آب، نشانه ی فضا و نارنج، نشانه ی کره ی زمین است و این، بیان گر تعلیق کره ی زمین در فضاست.
«انیشتین» گفت:«ما در مملکت خودمان 200 سال پیش، دانشمندی داشتیم که وقتی این حرف را زد، کلیسا او را به مرگ محکوم کرد اما شما از 10 هزار سال پیش، این مطلب را به زیبایی به فرزندان تان آموزش می دهید.»
پس از یک سری صحبت های عمومی، «انیشتین» از«دکتر حسابی» خواست که با خاموش کردن شمع ها، جشن را شروع کند.دکتر در پاسخ او گفت ایرانی ها در طول تمدن 10 هزار ساله شان حرمت نور و روشنایی را نگه داشته اند و از آن پاسداری کرده اند. برای ما ایرانی ها شمع؛ نماد زندگی ست و ما معتقدیم که زندگی در دست خداست و تنها او می تواند این شعله را خاموش یا روشن نگه دارد.
«دکتر حسابی» می خواست اتصال به این تمدن را حفظ کند و می گفت بعدها«انیشتین» به من گفت:«وقتی برمی گشتیم، به خواهرم گفتم حالا می فهمم معنی یک تمدن 10 هزار ساله چیست. ما برای کریسمس به جنگل می رویم، درخت قطع می کنیم و بعد با گل های مصنوعی، آن را زینت می بخشیم اما وقتی از جشن سال نو ایرانی ها برمی گردیم، همه ی درخت ها سبزند و در کنار خیابان، گل و سبزه روییده است.»
سرانجام، دکتر جشن نوروز را با خواندن دعای تحویل سال، آغاز و با شیرینی های محلی از مهمانان پذیرایی نمود.
 

منبع:

 http://www.ataye.ir/index.php/fun/73-2014-04-07-09-11-23/1567-dr-mahmood-hesabi

۲۰ تیر ۱۳۹۵ ۰۹:۵۵
تعداد بازدید : ۱,۶۸۰

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید